• Filozofia školy

Cieľom školy je vychovávať zdravo sebavedomého žiaka, ktorý dokáže vyjadriť a zdôvodniť svoje názory, a tým sa aktívne zapojiť do života spoločnosti. K tomuto cieľu chceme dôjsť vytvorením prostredia školy ako centra stretávania sa živej diskusie medzi žiakmi, žiakmi a pedagógmi a širokou verejnosťou. Vychovávať psychicky a fyzicky zdravých jedincov, ovládajúcich aspoň jeden cudzí jazyk a prácu s počítačom tak, aby boli schopní plnohodnotne sa uplatniť na trhu práce a v živote.

Profilácia školy

Aj napriek všeobecnému zameraniu základnej školy je naším zámerom profilovať školu ako vzdelávaciu inštitúciu, kde sa bude klásť dôraz na rozvoj telesnej kultúry, počítačovej gramotnosti, ovládanie cudzích jazykov, podporovanie mimoškolských aktivít.

História školy

V roku 1894 bola v Lemešanoch zriadená Štátna ľudová škola s vyučovacím jazykom maďarským. Dočasne sídlila v budove lekárnika. Neskôr, v roku 1899 bola postavená nová budova školy na košicko- prešovskej ceste. Za pomoci vtedajšieho richtára bola postavená nová dvojtriedna škola, v ktorej sa po maďarsky  vyučovalo do roku 1918.  V školskom roku 1919/1920 výučba prebiehala už v slovenčine.

Budova súčasnej základnej školy bola postavená v roku 1969 ako dôležitá vzdelávacia a výchovná inštitúcia. Nachádza na pravej strane obce v Košickej kotline, v západnej časti doliny rieky Torysa. Je vzdialená 17, 5 km od mesta Prešov a 18 km od Košíc.

Súčasnosť školy

ZŠ s MŠ Lemešany  vznikla 1.7.2009 ako spoločný subjekt ZŠ, MŠ, ŠKD a ŠJ. Zriaďovateľom je Obecný úrad Lemešany. Je plnoogranizovanou školou s právnou subjektivitou. ZŠ ako obvodová škola, umožňuje plniť povinnú školskú dochádzku aj deťom z okolitých obcí – Ličartovce, Janovík, Drienovská Nová Ves.  Základnú školu navštevuje  priemerne 260 žiakov, ktorí sú rozdelení do 9 tried. Škola má 6 samostatných pavilónov, telocvičňu, školské a multifunkčné ihrisko, parkovisko. Zmodernizovaná školská dielňa, jazyková učebňa, odborná učebňa chémie, fyziky i biológie, knižnica, triedy, vybavené novými lavicami, stoličkami aj interaktívnymi tabuľami, nové WiFi školy- tým všetkým disponuje  naša škola.