• Z kroniky Základnej školy v Lemešanoch

•         Z kroniky Základnej školy  Lemešany

Základná škola Lemešany oslavuje  štyridsať rokov od odovzdania nových priestorov.  Škola v roku 1969 získala šesť  pavilónov, v ktorých sú učebne, jedáleň, telocvičňa a hospodárske priestory.

Významné  medzníky a úspechy našej školy

Prvých tridsať rokov

V škole dlhé roky pôsobil spevácky zbor Červená šatka.

Žiaci pestovali a sušili liečivé rastliny pre Slovakofarmu Hlohovec.

Zvýšená pozornosť sa začala venovať žiakom rómskeho pôvodu. V škole  sa cez prázdniny  zriadil letný rekreačno-výchovný  tábor pre  85 rómskych detí z okresu Prešov.

Zlepšila sa bezpečnosť žiakov  pri dochádzaní do školy, pretože sa otvoril druhý diaľničný úsek Ličartovce – Lemešany. V obci prestala hustá automobilová premávka.

Škola dostala prvé počítače a video.

Po dohode s hygienikom sa vyrúbali topole pri škole kvôli alergikom. Začali sa vysádzať nové ihličnany okolo školy a ihriska.

Usporiadala sa prvá burza hračiek.

Žiaci a učitelia absolvovali prvú cestu „na západ“. Navštívili safari v Rakúsku.

Zaslali sa výtvarné práce na Medzinárodnú detskú výtvarnú tvorbu v Lidiciach.

Prestali sa známkovať výchovné predmety.

Konali sa oslavy pri príležitosti stého výročia založenia školy. Škola bola založená roku 1894.

Pri základnej škole sa zriadila nadácia COMPUTER za účelom získania finančných prostriedkov na obnovu a modernizáciu školy.

Výtvarné práce žiakov boli odoslané do Nórska a z Osla prišiel ďakovný list pre školu od hlavnej organizátorky.

Začala pravidelná činnosť rádia MUCHA.

Vyhlásila sa súťaž o najkrajšiu triedu.

Škola získala ďalšie štyri počítače.

Začala sa spolupráca s rádiom ROCK FM.

Žiaci školy sa stali vlastníkmi 2 stromov v jedľovo-bukovom lese v Čergovských horách. Akciu vyhlásilo lesoochranárske zoskúpenie VLK.

Posledné desaťročie

Ukončila sa plynofikácia školy. Každý pavilón má  vlastný kotol.

Získali sme pripojenie na internet a 6 nových počítačov. Zriadila sa počítačová učebňa INFOVEK.

Škola sa stala právnym subjektom.

Zapojili sme sa do predaja pohľadníc UNICEF a Dňa narcisov.

Pri praktickej  časti  ochrany človeka a prírody pristál na školskom ihrisku vrtuľník.

Konal sa Európsky deň rodičov a školy. Rodičia sa zapájali do rôznych akcii organizovaných školou. Ďakujeme za ich sponzorské dary a pomoc škole.

Žiaci krúžku Starám sa o svoju rieku chodili pravidelne čistiť brehy rieky Torysy.

Vyrúbal sa starý jabloňový sad pri škole a začali sa vysádzať nové stromy a kry.

Za pomoci rodičov sa vymaľovali všetky triedy.

Osadili sa nové plastové okná a urobila sa úprava telocvične.

Vytvorila sa špeciálna trieda pre mentálne postihnuté deti.

V škole začali pracovať rómski asistenti.

Pravidelne sa začal konať Deň otvorených dverí pre predškolákov.

Zrušila sa školská jedáleň a jej činnosť bola neskôr opätovne obnovená.

Škola získala dotáciu z dvoch projektov Zelené arborétum a Zelená oáza.

Na mieste bývalého sadu vzniklo arborétum.

Škola sa spojila s materskou školou do jedného právneho subjektu pod názvom Základná škola s materskou školou Lemešany.

Učitelia usporiadali pre žiakov burzu kníh.

Ministerstvo školstva poskytlo škole nenávratný finančný príspevok na projekt  „Špeciálny vzdelávací program pre žiakov“ vo výške 205 399,92 €.

Naša škola získala na „ Modernizáciu vzdelávacieho procesu na základných školách „  výpočtovú techniku : 2 notebooky, 6 stolových počítačov, 1 dataprojektor.

V rámci projektu „ Vzdelávanie učiteľov základných škôl v oblasti cudzích jazykov“ škola získala 1 notebook a 1 dataprojektor.

Prevzaté z kroniky školy,údaje sú v chronologickom slede.

Každý rok sa žiaci našej školy pod vedením svojich učiteľov zapájali do rôznych vedomostných, speváckych, tanečných, výtvarných a športových súťaží, kde si overovali svoje vedomosti a šírili dobré meno svojej školy. Zbierali druhotné suroviny a podieľali sa na ochrane životného prostredia. Absolvovali množstvo besied na rôzne témy s policajtmi, ochranármi životného prostredia, spisovateľmi, lekármi a s členmi Červeného kríža. Srdečná vďaka patrí všetkým učiteľom i žiakom, ktorí sa o to zaslúžili v minulosti i dnes.

Učitelia vždy nabádali žiakov k tomu, aby ovládali svoju povahu, jazyk a správanie. Učili ich vyhýbať sa krutosti, namyslenosti a nevďačnosti. Naučili ich želať sebe i druhým zdravie, priateľstvo, radosť. Dávať slová útechy smutným, pomáhať slabým a chváliť tých, ktorí si to zaslúžia. Chrániť prírodu, detí a starých ľudí. V ich odkaze pokračujeme.