Novinky

          • Koncoročný výlet v Liptovskom Mikuláši

          • Dňa 18. júna 2026 sa žiaci tried 5.A, 6.A a 8.A zúčastnili koncoročného výletu v Liptovskom Mikuláši. Počas dňa navštívili viacero zaujímavých miest a zažili množstvo nezabudnuteľných chvíľ.

            Prvou zastávkou bolo Múzeum jaskyniarstva a ochrany prírody, kde  sa žiaci  dozvedeli veľa nových informácií o prírode, jaskyniach a ich ochrane. Vyskúšali sa schovať do nory a zahrali  sa  aj na paleontológov pri hľadaní skamenelín v piesku.

            Následne sme navštívili ILUSIU – galériu optických ilúzií a zábavných exponátov. Tu si žiaci urobili množstvo originálnych a zábavných fotografií, ktoré im budú pripomínať tento vydarený deň.

            Na záver sme sa presunuli do Zábavného  parku Liptov, kde na žiakov čakalo množstvo atrakcií. Vyskúšali si virtuálnu realitu, skákací hrad, streľbu z luku, jazdu na mechanickom býkovi, chôdzu vo vodnej guli a mnoho ďalších zaujímavých aktivít.

            Výlet sa niesol v príjemnej atmosfére, plnej smiechu, zábavy a nových zážitkov. Domov sme sa vrátili unavení, ale spokojní a plní krásnych spomienok na spoločné chvíle strávené so žiakmi a učiteľmi. 😊

          • Turnaj v plážovom volejbale a Beh olympijského dňa

          • Na športových súťažiach sme sa nestratili...

             

            Ukončením pestrých pohybovo-športových aktivít tohto školského roka bol turnaj v plážovom volejbale a Beh olympijského dňa. V stredu 17. 6. 2026 sme sa zúčastnili Turnaja v plážovom volejbale, ktorý organizovalo ABC a Beachclub Prešov. Našu školu reprezentovali dievčatá Michaela Nováková (6. A) a Zuzana Turčaniková (9. A), ktorá trénuje a hráva za volejbalový klub ELBA v Prešove. V skupine sme jasne zdolali obe dievčenské dvojice vysokým rozdielom. V semifinále sme však v smolnom zápase prehrali 21:19, a to nás stálo pódiové umiestnenie. Sklamanie bolo veľké, no dievčatá si zaslúžia veľkú pochvalu za svoje predvedené výkony. Z 21 dievčenských družstiev sme sa teda celkovo umiestnili  na 5. mieste.

             

            Naši školskí atléti sa realizovali na Behu olympijského dňa 2026, ktorý sa konal 23. júna na Atletickom štadióne PU v Prešove. Našu školu reprezentovali siedmi žiaci rôzneho veku, ktorí sa vyznačujú najlepšími bežeckými schopnosťami. V silnej konkurencii škôl zameraných na atletiku sa naši žiaci nemuseli hanbiť za svoje predvedené výkony. Čerešničkou na torte bolo skvelé a najlepšie naše umiestnenie Martina Vojkovského, ktorý zvíťazil v druhom rozbehu a so svojím časom sa umiestnil celkovo na 3. mieste. Krátka tréningová príprava tak zožala úspech.

             

            Veríme, že aj budúci školský rok bude záujem žiakov o tréningovú prípravu a reprezentáciu školy v rôznych športových odvetviach.

          • Koncoročný výlet 7.A a 9.A

          • Žiaci 7.A a 9.A triedy sa dňa 19.6. zúčastnili koncoročného výletu v Tatrách. Cieľom bolo spoločne stráviť príjemný deň v prírode, objavovať krásy slovenských hôr a zažiť množstvo zábavy.

            Prvou zastávkou bol Chodník korunami stromov, ktorý sa nachádza na hrebeni Spišskej Magury. Po pohodlnej jazde lanovkou sme sa vydali na jedinečnú prechádzku medzi korunami stromov. Chodník nás zaviedol až do výšky 24 metrov nad zemou a vyvrcholil na 32-metrovej vyhliadkovej veži, z ktorej sa nám naskytli nádherné panoramatické výhľady na Belianske Tatry, Pieniny a Zamagurie. Počas prechádzky sme sa dozvedeli množstvo zaujímavostí o miestnej prírode a odvážnejší si vyskúšali aj adrenalínové atrakcie.

            Po návšteve Bachledky sme sa presunuli do Tricklandie, kde na nás čakal svet optických ilúzií, zrkadlových miestností a kreatívnych fotografických scén. Žiaci sa s nadšením zapájali do objavovania rôznych trikov a ilúzií, ktoré preverili ich postreh aj fantáziu. Nechýbalo veľa smiechu, zábavy a spoločných fotografií.

            Výlet sa niesol v príjemnej atmosfére, počasie nám prialo a všetci si odniesli množstvo krásnych zážitkov. Bola to krásna bodka za školským rokom s príležitosťou upevniť priateľstvá i spoločné spomienky.

          • Deň detí v ŠKD II. a ŠKD III.

          • Havajský deň detí v ŠKD II. a III.

            V ŠKD II. a III. sme Deň detí oslávili tento rok trochu netradične – v havajskom štýle. Bolo to popoludnie plné zábavy, tanca a dobrej nálady.

            Na úvod dostali všetky deti farebné havajské vence, ktorými sa stali priateľmi Havaja a tak navodili tú správnu letnú atmosféru. Telocvičňa sa rýchlo premenila na tropický raj plný farieb, úsmevov a dobrej nálady.

            Počas popoludnia sa deti zabávali s balónmi, ktoré sa snažili udržať čo najdlhšie vo vzduchu. Veľa smiechu priniesli aj hry s hula-hop kruhmi a deti to s nimi parádne roztočili. Nechýbal smiech, povzbudzovanie kamarátov ani radosť z každého úspechu. Hry vystriedala diskotéka počas ktorej ukázali skvelé tanečné kúsky.

            Na záver čakala na každého malá odmena v podobe havajského pohára a diplomu, ktoré budú deťom pripomínať tento spoločný deň. Veríme, že si deti z neho odniesli množstvo krásnych zážitkov a úsmevov.

          • Deň otcov ŠKD I.

          • Pri príležitosti Dňa otcov sa deti v ŠKD 1 s veľkým nadšením pustili do výroby darčekov pre svojich oteckov. Každý výrobok vznikal s láskou, starostlivosťou a úprimnou snahou potešiť niekoho výnimočného. Počas tvorenia deti premýšľali o tom, čo majú na svojich ockoch najradšej, a do každého darčeka vložili kúsok svojho srdiečka.

            Výsledkom boli originálne a jedinečné darčeky, ktoré vyčarili úsmev na tvári nejednému oteckovi. Veríme, že najväčšou hodnotou nebola samotná drobnosť, ale láska, vďaka a radosť, s ktorou ju deti pripravovali.

          • Grilovačka v ŠKD I.

          • Aj tento rok sme v školskom klube detí zorganizovali tradičnú grilovačku pre deti a ich rodičov. Toto príjemné popoludnie sa nieslo v duchu dobrej nálady, priateľských stretnutí a poďakovania za celoročnú spoluprácu.

            Cieľom bolo vytvoriť priestor na neformálne stretnutie detí, rodičov a vychovávateľky, posilniť vzájomné vzťahy a spoločne sa obzrieť za  školským rokom. Počas celého popoludnia panovala príjemná atmosféra. Deti sa venovali individuálnym alebo spoločným hrám, zatiaľ čo rodičia mali možnosť porozprávať sa a stráviť čas v príjemnom prostredí.

            Nechýbalo ani chutné občerstvenie v podobe grilovaných špecialít, ktoré si všetci s radosťou vychutnali. Veľkú radosť  urobila vysoká účasť rodičov, ktorí svojou prítomnosťou podporili toto spoločné podujatie.

          • Kadernícky salón v ŠKD 1

          • V našom oddelení ŠKD 1 sme zažili príjemné popoludnie, na ktoré budeme dlho spomínať. Navštívila nás milá p. kaderníčka Majka, ktorá priniesla so sebou nielen svoje šikovné ruky, ale aj dobrú náladu a úsmev. Dievčatám vyčarila nádherné farebné vrkoče, ktoré hrali všetkými farbami. Chlapci si zas prišli na svoje pri moderných strihoch, vďaka ktorým sa cítili ako skutoční frajeri. Počas celého popoludnia panovala veselá atmosféra. Deti sa tešili a s nadšením sledovali, ako pod rukami Majky vznikajú malé „kadernícke zázraky“. Nechýbal smiech, radosť a obdiv k jej šikovnosti. Ďakujeme p. kaderníčke Majke za jej čas, ochotu, a krásny zážitok, ktorý našim deťom dopriala.

          • Informácia o poskytovaní dotácie na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa od 01.09.2026 do 31.12.2026 

          • Vážení rodičia,oznamujeme Vám, že tzv. „OBEDY ZADARMO“ s čerpaním dotácie na stravu pre deti MŠ – predškoláci, ZŠ – I. stupeň, ZŠ – II. stupeň pokračuje aj od 1.9.2026. V prípade záujmu o čerpanie dotácie na stravu Vášho dieťaťa musíte vyplniť zápisný lístok na nový školský rok 2026/2027 a zároveň vyplniť aj návratku (žiadosť o čerpanie dotácie). Zápisný lístok a návratku je potrebné doručiť vedúcej ŠJ do 30.6.2026.V prípade, že si nemôžete potrebné tlačivá vytlačiť, pošlite svoje dieťa za vedúcou ŠJ, ktorá vám ich poskytne. Môžete využiť aj elektronické prihlásenie cez edupage stránku školy, v sekcii Žiadosti. Postup je v prílohe pod textom. Dotáciu na stravu je možné poskytnúť na dieťa aj v prípade, ak sa dieťa nestravuje v zariadení školského stravovania z dôvodu, že zdravotný stav dieťaťa podľa posúdenia ošetrujúceho lekára – špecialistu (napr. gastroenterológ, diabetológ, imunológ, alergológ a pod.) alebo lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore pediatria, si vyžaduje osobitné stravovanie a zariadenie školského stravovania nevie zabezpečiť takéto diétne jedlo. Podmienkou však je, že o stravovanie v školskej jedálni požiadate a dieťa bude zaradené do zoznamu stravníkov s tým, že školská jedáleň nevie zabezpečiť diétnu stravu. Dotácia na stravu sa v takomto prípade vyplatí rodičovi a dieťa si diétnu stravu prinesie na konzumáciu v rámci obeda do školy.V prípade, ak nedoručíte túto návratku zariadeniu školského stravovania v stanovenom termíne, na dieťa nebude možné poskytovať dotáciu na stravu, až kým v priebehu školského polroka o dotáciu na stravu nepožiadate. Žiadosť o poskytnutie dotácie na stravu je možné odvolať.Všetky informácie v súvislosti s poskytovaním dotácie na stravu, vrátane tlačív - návratka, formuláre na posúdenie príjmu pre slovenské deti, ako aj deti z Ukrajiny sú zverejnené webovom sídle ústredia:

            https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina/socialne-veci/pomoc-v-hmotnej-nudzi-a-statne-socialne-davky/dotacie-pre-deti-na-stravu-a-skolske-potreby.html?page_id=964373

          • DEŇ DETÍ 2026

          • Dňa 5. 6. 2026 sme si na našej škole v spolupráci s rodičmi zo ZRPŠ pripomenuli Medzinárodný deň detí. Pre žiakov bol pripravený deň plný smiechu, športu a zábavy, o ktorý sa postarali pedagogickí zamestnanci školy.

            Žiaci si svoje vedomosti overili vo vedomostnom kvíze a svoje schopnosti si vyskúšali v rôznych súťažiach a disciplínach. Sily si zmerali pri preťahovaní lanom, presnosť preverili pri hode loptou na basketbalový kôš, pri hádzaní pingpongovej loptičky do pohárov, na prekážkovej dráhe s florbalovou hokejkou aj pri streľbe z luku na terč.

            O výborné občerstvenie sa postarali mamičky zo ZRPŠ, ktoré dohliadali na varenie gulášu. Hlavný kuchár dedo Peter so svojimi pomocníkmi pripravil chutný guláš, do ktorého pridali aj tajnú ingredienciu – štipku lásky ❤️

            Za hudobný sprievod počas celého dňa a fotodokumentáciu srdečne ďakujeme manželom Dobrovičovým.

            Naše poďakovanie patrí aj DHZ Lemešany za zapožičanie stanov a Obecnému úradu Lemešany za zapožičanie stolov a lavičiek.

            Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii tohto krásneho podujatia a prispeli k tomu, aby deti prežili svoj sviatok v radostnej a priateľskej atmosfére.

            Viac fotografií:

          • ZRPŠ Majáles

          •  

            Majáles, ktorý pripravili členky ZRPŠ Lemešany, opäť oživil krásnu tradíciu spoločných stretnutí.

            Večer plný výbornej zábavy, chutného jedla a priateľskej atmosféry spojil ľudí, ktorí sa prišli zabaviť a podporiť dobrú vec. Nechýbala ani bohatá tombola, z ktorej si mnohí odniesli radosť domov. ZRPŠ Lemešany ďakuje všetkým sponzorom, dobrovoľníkom a účastníkom – vďaka nim sa majáles mohol uskutočniť. Už teraz sa tešíme na ten budúci, aby tradícia ďalej žila.

            „Keď je vôľa silnejšia než prekážky, sny si vždy nájdu cestu k uskutočneniu.“

          • Majáles pre 2.stupeň ZŠ

          • V piatok 22.5.22026 sa v Kultúrnom dome v Lemešanoch uskutočnil už 3.ročník Majálesu pre žiakov 6. až 9. ročníka. Bol to večer plný smiechu, zábavy, radosti a tanca, na ktorý budeme ešte dlho s úsmevom spomínať.

            Celé podujatie sa nieslo vo výbornej atmosfére a prinieslo všetkým zúčastneným množstvo krásnych zážitkov. Žiaci si večer naplno užili, zabavili sa so svojimi spolužiakmi a vytvorili si ďalšie pekné spomienky na školské roky.

            Veľké poďakovanie patrí organizátorom za prípravu tohto vydareného podujatia. Ďakujeme aj rodičom a sponzorom, ktorí prispeli do tomboly a pomohli tak obohatiť program večera.

            Osobitné poďakovanie patrí manželom Dobrovičovým za nádhernú výzdobu, fotodokumentáciu a hudbu, ktoré významne prispeli k príjemnej a slávnostnej atmosfére celého Majálesu.

            Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii a tešíme sa na ďalší spoločný ročník!

            Viac fotiek:

          • Exkurzia deviatakov do Trenčína

          • Dňa 10. júna 2026 sa žiaci deviateho ročníka zúčastnili exkurzie do Trenčína. Na cestu sme sa vybrali vlakom a hoci nám počasie veľmi neprialo a počas dňa nás sprevádzal dážď, dobrá nálada nás neopustila.

            Po príchode sme navštívili dominantu mesta – Trenčiansky hrad, kde sme sa dozvedeli množstvo zaujímavostí o jeho histórii a význame pre región. Súčasťou programu bola aj návšteva Kostnice a Katovho domu, ktoré žiakom priblížili život a udalosti z minulých storočí.

            Exkurzia nebola len o spoznávaní historických pamiatok. Spoločne strávený čas mimo školských lavíc nám umožnil upevniť vzťahy, lepšie sa navzájom spoznať a vytvoriť si nové spoločné zážitky. Napriek daždivému počasiu sme si deň užili v príjemnej atmosfére a domov sme sa vracali s množstvom zážitkov a nových poznatkov.

            Ďakujeme všetkým žiakom za príjemne strávený deň a reprezentáciu školy.

          • Školský výlet v Bachledovej doline

          • Žiaci 1. stupňa sa v rámci celodenného výletu vybrali do čarovného prostredia Bachledovej doliny. Už cesta lanovkou, ktorá nás vyviezla hore aj späť dole, bola pre deti veľkým zážitkom. S nadšením sledovali okolité lesy a hory a tešili sa na dobrodružstvá, ktoré ich čakali.

            Hlavným bodom programu bol Chodník korunami stromov, kde mali žiaci možnosť pozorovať prírodu z netradičnej perspektívy. Počas prechádzky boli zvedaví, kládli množstvo otázok a s radosťou objavovali zaujímavosti o lese a jeho obyvateľoch. Na vrchole chodníka ich čakala nádherná vyhliadka na Belianske Tatry, ktorá očarila malých aj veľkých.

            Veľkú radosť deťom priniesla aj návšteva interaktívneho ihriska Lesné kráľovstvo. Tento rozľahlý areál ponúka množstvo atrakcií a herných prvkov, vďaka ktorým si každý našiel to svoje. Deti si tu užili pohyb, hru aj spoločné chvíle so spolužiakmi. Ich smiech a veselá nálada nás sprevádzali počas celého pobytu.

            Výlet bol plný radosti, objavovania a nových zážitkov. Žiaci sa vrátili domov šťastní, oddýchnutí a obohatení o krásne spomienky na deň strávený v prírode.

          • Deň Matiek

          • Nedeľa 10. mája patrila všetkým mamám 🌸Žiaci našej základnej školy si pre mamičky pripravili vystúpenie plné básní, piesní a tanca. Svojím programom krásne pripomenuli, aké dôležité miesto má mama v živote každého z nás.Veľké poďakovanie patrí nielen žiakom za ich výkony, ale aj pedagógom, ktorí vystúpenie pripravili.A napokon to najdôležitejšie, obrovské ĎAKUJEME patrí všetkým mamám.Za ich lásku, starostlivosť, obetu a všetko, čo pre nás zo ❤️ robia každý jeden deň.

          • Ochutnávka čajov

          • Dňa 28. 5. 2026 žiaci všetkých tried ochutnávali bylinkové čaje /žihľavový, bazový/. Žiaci si sami  nazbierali žihľavu aj bazové kvety na školskom ihrisku a v blízkosti lesa v obci Lemešany, za pomoci pani učiteľky Segľovej uvarili v kuchynke obidva druhy čajov, dochutili ich medom a citrónom a roznášali v džbánoch spolužiakom. Mnohým žiakom tieto čaje chutili, niektorí, ako sme zistili, čaj veľmi neobľubujú. Bol to zasa jeden z tých zaujímavých dní na našej škole.

          • Škola v prírode vo Vysokých Tatrách – Stará Lesná (Vila Astra) 18. – 22. máj 2026

          • V dňoch od 18. do 22. mája 2026 sa žiaci 2., 3. a 4. ročníka zúčastnili Školy v prírode vo Vysokých Tatrách, konkrétne v krásnom prostredí Starej Lesnej – vo Vile Astra. Tento nezabudnuteľný pobyt bol plný zážitkov, objavovania prírody, turistiky aj zábavy.

            Hneď v pondelok po príchode sme sa vybrali do Tatranskej Lomnice, kde sme navštívili Múzeum TANAP-u. Deti sa dozvedeli mnoho zaujímavostí o tatranskej prírode, živočíchoch a ochrane národného parku. Výstava ich zaujala a rozšírila ich vedomosti o tomto jedinečnom území.

            V utorok sme zažili pravé tatranské dobrodružstvo. Tatranskou elektrickou železnicou (TEŽ) sme sa presunuli do Starého Smokovca, odkiaľ sme sa vydali na pešiu túru smerom na Hrebienok. Deti zvládli výstup s nadšením a odmenou za ich snahu bol krásny výhľad na okolité vrchy. Po návrate sme sa všetci ponáhľali na chutný obed do našej Vily Astra. Strava bola počas celého pobytu výborná, a niet divu, že si deti s radosťou dopriali aj „dupľu“.

            Streda patrila návšteve Štrbského Plesa. Opäť sme využili dopravu a ocitli sa v jednom z najkrajších miest Tatier. Prešli sme sa areálom zimných športov, videli sme lyžiarske skokanské mostíky a pri samotnom plese sme absolvovali kyslíkovú cestu, ktorá bola nielen zdravotne prospešná, ale aj veľmi zaujímavá.

            Vo štvrtok sme sa vrátili do Tatranskej Lomnice, kde sme navštívili interaktívnu galériu Dobrá hračka. Každé dieťa si mohlo vyskúšať rôzne povolania – od predavača, cez kuchára až po rôzne „povolania budúcnosti“. Deti sa zabavili, ale zároveň sa aj niečo nové naučili. Následne sme zavítali aj do SKI múzea, kde sme mali možnosť vidieť historické lyže, ale aj sane či boby a dozvedieť sa viac o vývoji zimných športov v Tatrách.

            Každé popoludnie po krátkom oddychu nás čakal bohatý zábavný program. Písali sme pohľadnice pre rodičov a blízkych, hrali sa v areáli Vily Astra, riešili rôzne „šifrovačky“ a rozvíjali tímovú spoluprácu. Veľkú radosť deťom prinieslo aj maľovanie na tričká či športovanie na miestnom futbalovom ihrisku. Nechýbala ani diskotéka, tanečné súťaže a napínavé vyhodnocovanie týždenných úloh, ako bolo upratovanie izieb, detský čin či obľúbený „organizovaný chaos“. Odmeny boli krásne a potešili každé detské srdiečko.

            Počas celého pobytu panovala výborná nálada, deti si vytvorili množstvo pekných spomienok, upevnili si priateľstvá a naučili sa viac o prírode aj o sebe navzájom. Škola v prírode vo Vysokých Tatrách bola pre všetkých účastníkov krásnym zážitkom, na ktorý budeme ešte dlho spomínať.

             

             

    • Prihlásenie