• Jesenné prázdniny

• Prázdniny sú v termíne 30. október - 31. október 2023. Vyučovanie po prázdninách začne 2. novembra (štvrtok).

• Našim milým starkým

• „Babka, dedko, ľúbim Vás! Keď máte chuť, zavolajte mi. Nezáleží na tom, či bdiem, spím, alebo sa hnevám. Keď ma potrebujete a chcete sa so mnou rozprávať, vždy som tu pre Vás!“

Aj takýmito slovami, kytičkou ľudových piesní a tancov a milými darčekmi naše žiačky vzdali úctu a lásku starkým v dennom stacionári v Lemešanoch. O tom,  že  im urobili radosť svedčili ich rozžiarené tváre aj malá slzička v oku.

• Úcta k starším ŠKD 2

• V piatok 20. októbra 2023 si žiaci našej ŠKD 2 pozvali  starých rodičov, ktorí si znova zasadli do školských lavíc. Bolo to príjemné posedenie, pri čaji a zákuskoch, ktoré upiekli a doniesli šikovné babky. Spolu s vnukmi a vnučkami si vyrobili svietniky a zaspomínali na školské časy. Ďakujeme, že vás máme starí rodičia !

• Deň jabĺk

• Svetový deň jabĺk si každý rok pripomíname 21. októbra. Pri tejto príležitosti si žiaci našej školy mali možnosť pochutnať na tomto zdravom ovocí.

Vyučovanie sa nieslo v duchu ,,Jablka“ celý deň.  V triedach mali pani učiteľky  a pani vychovávateľky pripravené rôzne aktivity, vďaka ktorým sa žiaci dozvedeli veľa zaujímavých informácií.   Počas tohto dňa bolo vytvorených veľa krásnych podôb jabĺčok, ktoré nám skrášľujú naše triedy.

Toto zážitkové vyučovanie  sa žiakom veľmi páčilo, nevšednou a hravou formou získali nové poznatky a prežili chvíle plné radosti.

• Ako sme vymenili školu za bazén

• Aj v tom školskom roku sme na škole zorganizovali základný plavecký výcvik. Plávanie, ktoré je v predmete telesná a športová výchova súčasťou tematického celku sezónne pohybové činnosti,  je ideálna pohybová aktivita pre všetkých žiakov, rozvíjajúca celkovú svalovú kondíciu a komplexný rozvoj celého tela. Nakoľko bol o plavecký výcvik záujem aj u žiakov na druhom stupni, ponúkli sme im možnosť absolvovať zdokonaľovací plavecký výcvik. Celkovo sa tak výcviku zúčastnilo 33 žiakov (15 z I.st a 18 z II.st). Realizovaný bol týždennou dochádzkovou formou v termíne 16. 10. 2023 - 20. 10.2023 v Aquaparku DELŇA v Prešove, pod vedením štyroch kvalifikovaných inštruktorov plávania. Pre plavecký výcvik boli vytvorené ideálne podmienky s možnosťou využitia všetkých bazénov a atrakcií aquaparku. Žiaci, rozdelení do štyroch skupín, postupne rozvíjali svoje plavecké zručnosti. Niektorí žiaci v priebehu výcviku prekonávali strach z vody, iní zase s nadšením a radosťou  zdokonaľovali plavecké spôsoby v rekreačnom i plaveckom bazéne. Na svoje si prišli aj milovníci tobogánov, šmýkačiek či víriviek. Nechýbali ani hry vo vode, vodné pólo, plávanie s plutvami či plavecké preteky.  Za svoje predvedené výkony boli žiaci odmenení diplomom,  sladkým potešením a super zážitkami.

Mgr. Bereščík

• Tekvicová zábava

• Vyrezávanie jesenných plodov – u nás najmä zemiakov a repy - je staré niekoľko storočí. Na slovenských dedinách s tým ľudia začínali po zbere repy už okolo 20. – 25. októbra a akurát im vydržali až do Všechsvätých. Hneď po sviatkoch ich ale likvidovali, lebo boli veľmi poverčiví a báli sa, aby mŕtvi „neobživli“. Samozrejme, boli to len legendy, ľudia sa takto zabávali.

Aj my sme si 5. októbra urobili s našimi žiakmi (a prišlo ich neúrekom) tekvicovú zábavu - celé popoludnie až do večerných hodín deti vyrezávali, maľovali a ozdobovali tekvičky, varili čajík, piekli tekvicové koláčiky, hľadali poklad. Bodkou za usilovnou prácou bola malá diskotéka a premietanie peknej rozprávky s popcornom. Chceme pochváliť naše šikovné deti a tešíme sa o rok na ďalšie „tekvicovanie“.

• Hravé učenie v 1. ročníku

• Posledný septembrový deň sme mali s prváčikmi prvý kolotoč po stanovištiach na hodine SJL. Zaujímavými aktivitami (navliekanie korálok, písanie v múke a na tabuľky, tvorenie tvarov pomocou fazuliek, gombíkový futbal) si rozvíjali deti 1.A grafomotorické zručnosti. Bolo nám dobre a veselo.

• Európsky deň jazykov

• Európsky deň jazykov sa koná každoročne 26. septembra. Je vynikajúcou príležitosťou ako zvýšiť povedomie o všetkých jazykoch zastúpených v dnešnej Európe a vyzdvihnúť ich spoločné znaky, rozdiely a niektoré z ich osobitostí. Predovšetkým je to ale oslava jedinečného jazykového kontextu Európy. Aj tento rok si naša škola pripomenula EDJ. Na hodinách AJ si žiaci vyskúšali rôzne kvízy a hry v cudzích jazykoch, vytvárali projekty v rôznych európskych jazykoch a naučili sa nové informácie o krajinách Európy.