• ENGLISH STAR

• ENGLISH STAR je medzinárodná súťaž v anglickom jazyku pre žiakov základných škôl. Jej hlavným poslaním je propagovať a popularizovať anglický jazyk ako vyučovací predmet, ale aj zábavnou formou motivovať žiakov k úspešnému riešeniu písomných testov a skúšok. Súťaž umožní žiakom zábavnou formou porovnávať svoje vedomosti s rovesníkmi z iných škôl, predviesť okoliu svoje schopnosti a dosiahnuť za ne uznanie. Tento rok sa súťaž konala 27.4. 2023. Žiaci súťažili vo svojich kategóriách – mali sme žiakov z 2.3.4.6.a7.ročníka. Všetkým žiakom – súťažiacim držíme prsty a prajeme veľa úspechov.

• Svetový deň zdravia

• Dňa 7. apríla sme si pripomenuli Svetový deň zdravia. Pri tejto príležitosti sme v našej škole zorganizovali celoškolskú akciu „Zdravá desiata.“ Žiaci si mali priniesť na desiatu ovocie, zeleninu, celozrnné pečivo a nesladený pitný režim. Do tejto akcie sa zapojila väčšina žiakov našej školy. Potešil nás veľký záujem, a aj to, že žiaci a ich rodičia si uvedomili dôležitosť zdravého stravovania. Veríme, že tento deň zdravého stravovanie nebol jediný, ale že zdravú desiatu si naši žiaci budú nosiť pravidelne.

• Hlasujte za našu školu

• Naša škola sa opäť zapojila do súťaže Čerstvé hlavičky. Hlasovať je potrebné každý deň do 31.5.2023.

Prosíme našich rodičov, žiakov , kamarátov, spoluobčanom o hlasovanie na stránke www.cerstvehlavicky.sk

Postup:

1. do prehliadača napíšte www.cerstvehlavicky.sk

- zrolujte dole a stlačte tlačidlo registrovať,

2. vyplňte mailovú adresu a heslo 2x - stlačte registrovať,

3. vyplňte telefónne číslo a stlačte nie som robot,

4. zadajte kód, ktorý Vám príde v sms,

5. v časti hlasujte za školu napíšte Lemešany,

6. zahlasujte za našu školu.

Ak sa zaregistrujete a budete hlasovať z toho istého zariadenia, automaticky Vám naskočí heslo a vy už len odošlete hlas našej škole.

Ďakujeme.

• Slávik Slovenska, školské kolo

• „Zaspievaj, slávičku, v zelenom hájičku,

a ja si zaspievam k milej po chodníčku...“

20. apríla 2023 sme sa opäť zišli s najlepšími spevákmi našej školy  na školskom kole obľúbenej súťaže v speve ľudových piesní - Slávik Slovenska. Žiaci v dvoch kategóriách (1. – 3. ročník, 4. – 6. ročník) predviedli svoje talenty, a veru bolo ťažké vybrať tých najlepších, lebo spievali s chuťou, nadšením a láskou k ľudovej piesni. Očarili porotu, ktorá v zložení p. uč.  N. Kuková,  R. Tarasovič a J. Hajníková, rozhodla takto:

V 1. kategórii: 1. miesto  - Bianka Lackaňová (2.A)

2. miesto – Vanesa Orlovská (3.A)

3. miesto – Adam Vereb (2.A)

V 2. kategórii: 1. miesto – Petronela Adamčinová (6.A)

2. miesto – Emma Vencelová (5.A)

3. miesto – Nina Lukáčová (5.A)

• Medzinárodný deň Rómov

• Dňa 8. apríla si spoločnosť pripomína Medzinárodný deň Rómov, najmä snahu Rómov
            o sebaurčenie a uznanie za národnostnú menšinu. Tiež je v tento deň na mnohých miestach
            na Slovensku aj v Európe oslavovaná rómska kultúra, história a tradície.
            Pri tejto príležitosti (po veľkonočných sviatkoch) si žiaci na hodinách slovenského jazyka
            prečítali knihu od Eleny Lackovej Rómske rozprávky. Porozprávali sa o rómskej vlajke,
            vypočuli a zaspievali si svoju hymnu, vypracovali cvičenia k danej téme a dokonca si tvorili
            slovensko-rómsky slovník.

• Potrápili sme si hlavičky na okresnom kole Pytagoriády

• Aj tento školský rok sa naši žiaci zúčastnili matematickej súťaže Pytagoriáda. V školskom kole boli úspešnými riešiteľmi Dominika Kačeňáková a Marko Karas (3.r.), Natália Hudáková (4.r.), Sarah Guttek (5.r.), Samuel Nemčík, Terézia Feníková a Dorota Hudáková (8.r.). Z úspešných riešiteľov školského kola postúpili do okresného kola Dominika Kačeňáková a Natália Hudáková. Dominika sa umiestnila na 34.-38. mieste a Natália na 31.-42. mieste vo svojej kategórii.

Všetkým úspešným riešiteľom blahoželáme a ďakujeme za reprezentovanie našej školy.

• Zúčastnili sme sa okresného kola geografickej olympiády

• Dňa 31.3.2023 sa v priestoroch ZŠ Májové námestie v  Prešove  konalo okresné kolo geografickej olympiády. Súťažilo sa v troch kategóriách – G, F, E.  Našu školu reprezentovali: Sarah Guttek a Lenka Buzogáňová z 5.A, Zuzana Turčaniková, Lea Závodná a Ela Babilonská zo 6.A, Sára Hurajová, Sofia Sabolová a Šimon Repko z 8.A. Účasti na tomto kole predchádzalo školské kolo, ktorého sa zúčastnilo dvadsať päť žiakov.

Do okresného kola postúpili za každú kategóriu prví traja súťažiaci s najvyšším počtom bodov.

Okresného kola sa zúčastnilo celkovo 240 žiakov z viacerých škôl v Prešove. Po úvodnom privítaní a oboznámení sa s podmienkami a pravidlami súťaže pozostával samotný priebeh olympiády z riešenia teoretickej časti a praktickej časti. Teoretická časť trvala 45 minút a súťažiaci mohli získať spolu 60 bodov – 10 za miestnu krajinu, 10 za monotematická časť   a 40 za témy jednotlivých kategórií. V praktickej časti súťažiaci pracovali s atlasmi a v priebehu 60tich minút mohli získať 40 bodov.

Nakoľko však výsledky tejto olympiády budú zverejnené až v priebehu niekoľkých dní, naši žiaci po skončení prejavili spokojnosť nad svojim výkonom. Domov odchádzali obohatení o nové poznatky a skúsenosti.  Pevne verím, že sa im podarí dosiahnuť čo najlepší výsledok a tak vzorne reprezentovať našu školu.