• Oznam-konzultačné hodiny

• Vážení rodičia,

riaditeľstvo ZŠ s MŠ Lemešany Vás pozýva na konzultačné hodiny, ktoré sa uskutočnia dňa 5.12.2022 v čase

od 15:00 - 17:00h. V tomto čase Vám budú k dispozícii všetci učitelia školy. Tešíme sa na Vašu účasť!

• Medzinárodný deň tolerancie

• 16. novembra si každoročne pripomíname Medzinárodný deň tolerancie. Medzinárodný deň tolerancie pochádza od organizácie UNESCO. UNESCO túto myšlienku prinieslo do OSN a jeho valné zhromaždenie v roku 1996 vyhlásilo 16. november za Medzinárodný deň tolerancie. UNESCO charakterizovalo toleranciu takto: „Tolerancia je rešpektovanie a ocenenie bohatstva a rozmanitosti kultúr, vyjadrovania spôsobu, akým ľudia preukazujú svoje kvality, a tým aj skutočnosť, že sú ľudskými bytosťami. Tolerancia je uznanie všeobecných ľudských práv a základných slobôd iného človeka.“ Tieto a ďalšie podobné myšlienky sme si pripomenuli práve 16. novembra formou školského vysielania, ktoré nám prečítal žiak 9. ročníka Matúš Varga. Záverečné slová článku nás vyzvali k tolerancii medzi sebou navzájom, a to nielen v tento deň, ale po celý rok.

• Plavecký výcvikový kurz

• V týždni od 7.11. do 11.11.2022 naši tretiaci a štvrtáci úspešne absolvovali plavecký výcvikový kurz. Plavecký kurz prebiehal pod vedením inštruktoriek plaveckej školy. Žiaci s nadšením zvládali prvé dotyky s vodou, základné techniky plávania, prekonávali počiatočný strach. Je dôležité podporovať takéto aktivity, ktoré prispievajú k zdravému vývinu detí a pevne veríme, že plávanie sa stane ich obľúbeným športom.

• Navštívili sme Solivar v Prešove

• Dňa 11.11.2022 sa žiaci 5.A a 6.A pod vedením triednych učiteliek Vojkovskej a Cimborovej zúčastnili exkurzie v Solivare v Prešove. Počas exkurzie navštívili unikátny komplex štyroch technických objektov na čerpanie a varenie soli zo SOĽANKY pochádzajúci zo 17. storočia. Sprievodca žiakom vysvetlil fungovanie Gápľa, ktorý poháňaný štyrmi pármi koní vyťažil za hodinu až 12 vriec soľanky. Žiaci následne putovali po stopách splavného kanála soľanky, ktorá sa hromadila v Četerňach –  zásobníkoch. Odtiaľ po odfiltrovaní nečistôt schádzala do Varne František, kde sa v obrovských panviciach sčasti odparila. Žiaci sa dozvedeli, že získaná soľ sa po vysušení zhromažďovala v Sklade soli, odtiaľ putovala kočmi do celej krajiny.

• Úspešný turnaj s postupom do okresného finále

• Svoje florbalové majstrovstvo predviedli naše dievčatá na turnaji starších žiačok základných škôl, ktoré sa konalo v pondelok 21.11. na ZŠ Važecká v Prešove, kde obsadili 1. miesto. V priebehu turnaja postupne zdolali  ZŠ Petrovany 7:2, ZŠ Važeckú 3:2 a následne ZŠ Široké 8:3. Družstvo tvorili žiačky ôsmeho a deviateho ročníka, ktoré svojím skvelým bojovným výkonom zabezpečili účasť na okresnom finále víťazov skupín o postup na krajské kolo, za čo im patrí veľká pochvala.

• Navštívili sme Café de Paris v Košiciach

•

V rámci krúžku Francúzštiny a Anglického jazyka strávili žiaci vo štvrtok 10.11.2022 popoludnie na Hlavnej ulici v Košiciach. Navštívili francúzsku kaviareň Café de Paris, kde ochutnali tradičné makarónky či la tartine. Počas posedenia sa stretli a konverzovali s majiteľom kaviarne, Francúzom Jean-Charlesom Vanbeselaere, svetoznámym kuchárom pôsobiacim vo Francúzsku a Veľkej Británii.

• 31. október – Svetový deň sporenia

•

Posledný októbrový deň si každoročne pripomínane Svetový deň sporenia.

Keďže tento deň pripadol na jesenné prázdniny, tak sme si tieto aktivity presunuli na novembrové dni. Pri tejto príležitosti sme zrealizovali interaktívne a hravé vyučovanie pre žiakov. Naším cieľom bolo priblížiť žiakom dôležitosť sporenia, rozumného narábania s peniazmi, a tiež vážiť si peniaze a nemíňať ich na zbytočnosti. Žiaci na I. stupni si vypočuli rozprávku O troch grošoch, vymaľovali si pracovný list, do ktorého nakreslili aj vec, na ktorú si sporia. Následne sa spolu s triednymi učiteľmi rozprávali o sporení. Žiaci na II. stupni si pozreli prezentáciu o sporení, kde sa dozvedeli odpovede na otázky: Čo je to sporenie? Aký je dôvod sporenia? Koľko sporiť? Ako sporiť? Taktiež si na tabuli vyskúšali aktivity k danej problematike a diskutovali s triednymi učiteľmi na danú tému. Veríme, že tieto aktivity prispeli k uvedomeniu si žiakov  dôležitosti sporenia a zvýšeniu finančnej gramotnosti.

• Mesiac úcty k starším

•

Vážime si poklad, ktorý máme doma, menom starí rodičia.

Babka, dedko, milujeme Vás! Modlíme sa, aby ste boli ešte dlho medzi nami!

V októbri, ktorý je mesiacom „Úcty k starším“, pripravili naši žiaci pre svojich starých rodičov malé

darčeky a potešili krátkym kultúrnym programom aj  seniorov v lemešianskom stacionári.

• Školská knižnica

• V rámci mesiaca október sa na našej škole uskutočnila zbierka kníh pre našu knižnicu pod názvom: Zaplňme police našej školskej knižnice. Chceme sa poďakovať všetkým, ktorí prispeli. Podarilo sa nám vyzbierať cez 50 kníh pre našu knižnicu, ktoré doplnia police s povinným čítaním, rozprávkami, 3D knihami, encyklopédiami atď. Obzvlášť ďakujeme za darovanú spoločenskú hru. Všetky knihy boli zaevidované a pripravené k požičiavaniu. Ďakujeme!